utorok 2. novembra 2010

Čínsky komunizmus verzus demokracia vyspelých krajín

Denník SME napísal

Úžasný čínsky ekonomický rast (ak po skúsenostiach so socialistickými štatistikami bezvýhradne veríme tamojším údajom) je okrem lacnej a poslušnej pracovnej sily postavený najmä na trikoch, ako je umelý kurz jüanu, masívne štátne subvencie či krádež zahraničných patentov.


Názor čitateľa

Demokracia by bola pre Čínu katastrofa

Mrzí ma, že verejnú mienku o Číne vytvárajú ľudia s minimálnymi vedomosťami o tejto krajine.

Môj názor sa podstatne odlišuje. V Číne som študoval, momentálne v Číne žijem a podnikám niekolko rokov.

Čína je obrovská krajina, kde žije viac ako 50 národností, s rôznymi dialektmi (dovolím si tvrdiť vlastnymi jazykmi) a kultúrou.

Väčšina Číňanov je aj naďalej nevzdelaná, alebo minimálne vzdelaná. Nedostatok vzdelania a informácií znamená obrovskú ovplyvniteľnosť. Ak by boli v Číne slobodné voľby, tak by sa k moci mohol ľahko dostať šialenec a to by bola katastrofa pre celý svet. Stačí sa pozrieť do Afriky, koľko nesprávnych a šialených ľudí je a bolo pri moci za posledných pár desaťročí práve vďaka demokracii v krajinách, kde je národ vo všeobecnosti nevzdelaný, nedostatočne informovaný a teda ovplyvniteľný.

Komunistická strana je niekoľko desaťročí budovaná elita. Stať sa členom komunistickej strany je stať sa členom klubu a táto možnosť nie je pre každého v Číne.
V komunistickej strane existuje určitá demokracia a ľudia v jej vnútri sú volení podstatne fundovanejšími voličmi ako v západnej civilizácii.
Mladší komunisti majú to najkvalitnejšie vzdelanie zo sveta a prehľad. Sú schopní budovať spoločnosť s dlhodobou víziou. Pre porovnanie v Európe sa pri moci strieda pravica a ľavica. Keď prevezme moc ľavica, zmetie veľa projektov a plánov zo stola po bývalej pravicovej vláde a naopak. To má z dlhodobého hľadiska obrovské finančné dopady na občanov (v slovenskom prípade napríklad otváranie a zatváranie 2. dôchodkového piliera)

Komunizmus v Číne nie je forma bývalého komunizmu na Slovensku, ale to je iná téma. A ja si dovolím tvrdiť, že forma vlády v Číne je momentálne jedna z najlepších možných alternatív pre krajinu vo vzťahu k budovaniu spoločnosti, krajiny a dlhodobej Vízie aj napriek rôznym problémom.

Treba vidieť veci z viacerých uhlov a nebudovať si názor iba z informácii zo západných médii. Potom sa na slovensku rodia obmedzení novinári alias Peter M, ktorí nevidia ďalej ako za špičku svojho nosa


Môj Záver

Nevnucujme Číne, čo jej teraz môže iba uškodiť.

Zdroj: sme.sk.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára