štvrtok 17. marca 2011

Mali by platiť živnostníci rovnaké odvody ako zamestnanci?


Prečítajte si trochu ojedinelý názor živnostníka k toľko diskutovanému pripravovanému návrhu daňovej a odvodovej reformy.
Som živnostník, aj autor a niekedy aj trocha zamestnanec na dohody a čiastočné úväzky.
Ja som približne vedel, čo chce Mihál už pred voľbami a volil som SaS.


Jednoduchší systém je vždy lepší aj keď sa odstránia práve moje výhody. Nehovorím, že platím rád čím viac, ale to, že som ZA jasný, jednoduchý a spravodlivý systém aj keď to odstráni práve moju nespravodlivú (neveľkú) výhodu. Keď som minule vysvetľoval Holanďanovi, že ako živnostník zaplatím o dosť menej na soc. poistení, tak sa mu to zdalo divné a logicky usúdil, že teda asi budem mať potom aj menší dôchodok - a mal, pravdaže, pravdu (pri dnešných vzorcoch).

Aj ja by som rád videl možnosť vystúpiť z niektorých povinných solidárnych poistení a uzavrieť ich na komerčnej báze (pokiaľ viem, tak v Nemecku je to možné, ale až od istého dokázaného príjmu). Vidím však aj to, že súčasný stav veci nedovolí prijímať populistické zákony, ktorých efekt nie je ako zaplatiť.

Celá táto hystéria sa mi zdá živená len a len novinármi a tými "tiežživnostníkmi", ktorí si vždy zariadili, že platili odvody len z minima. Kto podniká dlhodobo bez zisku, ten buď klame, alebo nemá dôvod podnikať (kto podniká popri iných príjmoch, ten si po novom prilepší - v návrhu som videl zrušenie minima pre takéto prípady).

Predháňať sa, kto zaplatí menej odvodov mi pripadá dosť detinské a je to často zbytočná strata energie (miniete viac času a výdajov na kreatívnych účtovníkov, než získate), alebo strata kľudného spánku (kedy mi prídu na zatajené príjmy).

Novinári stále uvádzajú výpočty pre "živnostníkov", ktorí sú v skutočnosti zamestnancami alebo pre klamárov, ktorí platia z minima vďaka kreatívnemu účtovníctvu alebo vďaka tomu, že naozaj naplno nepodnikajú.

Živnostníkom, ktorí platili odvody aj doteraz zo skutočného zárobku, sa môžu odvody aj znížiť lebo v novom systéme sa platí menej percent. Kto bol po starom blízko stropu, tak teraz bude ďaleko za stropom, teda základ sa mu zvýši len málo, a bude platiť menšie percentá.

PeterT na sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára