piatok 5. novembra 2010

Slnečné elektrárne - ekológia či ekonomika

Slovenské mestá sa púšťajú do investícií na výstavbu slnečných elektrární.
Samosprávy očakávajú, že si vďaka investícii, ktorá síce neprinesie žiadne pracovné miesta, finančne polepšia. Mestá na svoje elektrárne môžu získať podporu z európskych fondov. Vyrobenú elektrinu budú dodávať do rozvodnej siete za štátom garantované ceny.


Komentáre na tému slnečných kolektorov

maneser - systém fungovania alternatívnych zdrojov je nelogický

Zo zákona môže v podstate už hocikto postaviť alternatívnu elektráreň a zo zákona musí distribútor elektrickej energie od neho vyrobenú energiu odkúpiť. Ale ako vykúpiť ! Pre lepšiu názornosť budem uvádzať ceny ešte v korunách. Firma, ktorá nám dodáva elektrinu si inkasuje od nás za 1 KW asi 5,50 sk. No od takýchto výrobcov ju musí vykupovať za asi 15 sk a nám predávať po 5,50 sk. Tomu sa hovorí ekonomika ako sviňa. Takže čím bude viac takýchto alternatívnych výrobcov, tým viac bude musieť distribútor elektrickej energie zvyšovať ceny nám ostatným. Takže radšej sa netešte a modlite sa, aby nám vyrástla nová atómka, lebo ak by stúplo množstvo alternatívnej energie na polovicu všetkej vyrobenej, tak v konečnom dôsledku všetci občania budú za elektrinu platiť o 100% viac a výhody budú mať iba výrobcovia z alternatívnych zdrov, ktorým na hlavu postavené zákony stále zaručujú zisky. Toto je celá podstata a takto sa robia bubliny ...

elefon - ako sa nám poďakuje budúca generácia

Naši vnuci budú kráčať po piesku, skalách a na obzore budú vidieť spoza solárnych panelov iba solárne panely a panely.
Ale budú dýchať čistý, nejadrový vzduch, *****

junior299 - výroba energie solárnymi článkami zrovna ekologická nieje

Technológii solárnych článkov sa venujem už roky a ich výroba teda zrovna ekologická nieje. Ekologická je až tá výroba elektriny z nich a to, že ovce kosia trávu okolo. To je asi tak všetko. Ináč je to len obyčajný eurodotovaný tunel. Hádam sa naši spamätajú tak ako česi a stopnú ten rozmach.

econom - ucelený pohľad na budúcnosť vo výrobe energie

Česi majú, alebo sa silno blížia k 25% energie z alternatívnych zdrojov. Stúpne im cena energie o cca 8-9%. Pochybujem že pri zdvojnásobení vyrábanej energie z týchto zdrojov by došlo k zdraženiu od 8-9% na 100%.

Áno výroba je dosť neekologická, ale žiaľ je voči nej ďaleko menší odpor ako k jadrovej, kde sa od 70. rokov nič neinvestovalo do výskumu, oproti fotovoltaickým článkom, kde sa dávajú miliardy na výskum.

Mňa by skôr zaujímalo či si niekto zadal zásadnú otázku. Prečo vlastne je takto uvoľnená politika v tejto otázke?

EU - je hýbateľom tohto všetkého, a jej prvotne stanovený termín že do 2010 (teraz odsunutý na 2020 ale neviem, neviem) budú členské štáty vyrábať 20% svojej energie pomocou alternatívnych zdrojov a Česko ako jeden z mála štátov stíha aj ten prvý termín.

Ja osobne si myslím, že by sme minimálne po tých 20% ísť rozhodne mali. Ďalej taktiež dostavať jadrovú elektráreň a rozmýšľať o prebudovaní všetkých našich elektrárni na uhlie na také čo zachytávajú 100% CO2.
Rozdelenie: 20% alternatívne zdroje, 20% vodné, 50% atómové, 10% uhlie čo nevypúšťa CO2 - je podľa mňa ideálna skladba pre 21. storočie

Je to dostatočne vyvážené z hľadiska šetrnosti k životnému prostrediu i dostatočne pružné na zmeny potreby odberu elektrickej energie.

Zdá sa mi trocha smiešne, že niekto spomína že fotovoltaické články sa vyrábajú neekologicky a čo tak atómové elektrárne alebo vlastne hocijaká elektráreň okrem veternej (ale i tam) sa vyrába veľmi neekologickým spôsobom.
Či ten betón, železobetón sa vyrábajú nejak super ekologicky, a čo ich ostatné súčasti vyrábané v chemičkách, železiarniach, hlinikárňach a neviem ešte v akých -niach..

Zdroj: sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára