streda 8. decembra 2010

Nový operačný systém Google presúva programy na web

Pokazil sa vám počítač? Sadnite si k inému, prihláste sa a pokračujte v práci. Všetky dáta sú na webe a spolu s nimi aj vaše nastavenia. Taká je budúcnosť počítačov podľa Google.
Všetko je krásne, má to však jeden malý háčik. Dôverujeme internetu či firme Google natoľko, že sme ochotní vzdať sa pre jednoduchosť všetkého nášho súkromia? Sme pripravení na to, že sa niekto nabúra do celosvetového úložiska a zverejní jeho obsah? Niekto áno, niekto nie.

Názor čitateľa sme.sk | surina | 08.12.2010

Platí zlatá stredná cesta


Nuž myslím, že sa to berie príliš radikálne. Platí zlatá stredná cesta.
Napríklad ja už teraz využívam služby google ako mail, kalendár, úložište dokumentov, google docs a podobne a veľmi si to pochvaľujem, že to mám pod jednou strechou nezávisle na HW a mieste odkiaľ tam leziem.

Podstatné je, ako sa namieša kompromis, pričom pri rozhodovaní hrá značnú váhu to, aké dáta systémom spracúvam a aké je ich určenie v kombinácií s tým, čo mi systém prinesie.

Zvážte výhody a nevýhody


Momentálne pracujem s dátami takého charakteru, že výhody centralizácie cez Google , prevyšujú nevýhody, ktoré centralizácia prináša, ako napríklad otázky bezpečnosti, závislosť na funkčnom pripojení k internetu a podobne. Heslá, údaje o financiách a podobne "strategické" informácie sieti nezverujem.

Rovnako v prípade firiem, ktoré by sa navrhovaný systém rozhodli využívať. Viete si predstaviť, aké obrovské výhody by tento system priniesol, čo sa týka práce s elektronickými dokumentami a ich zdieľaním? Úspora nákladov na inštaláciu a údržbu SW/HW ako aj ich licencovania by bola tiež obrovská nehovoriac o celkovej pružnosti takéhoto modelu. Ale opäť, prečo to brať radikálne? Povedzte mi, ktorá firma by presadla na systém na 100%. Žiadna. Zo systému by vytiahli len to, čo je pre nich výhodne. Vyťažili by z výhod centralizácie a zdieľania maximum a to až do tej miery, kým by sa to oplatilo a kompromis sa nezačal lomiť, kedy by už výhody prestali prevládať nad nevýhodami. Navrhovaný systém predsa nenúti záujemcov, aby si nezálohovali dáta lokálne, aby systému zverovali strategické informácie, alebo aby si vo firme nezriadili aj záložné pripojenie na internet.

Porovnajte momentálnu situáciu


Vezmime si napríklad momentálnu situáciu. Ste v práci. Čo by sa stalo, keby Vám napríklad:
- odišlo pripojenie na internet na 12 hodín
- došlo by k poruche vášho lokálneho disku (máte aj lokálne dáta zálohované, alebo umiestnené na firemných serveroch?)
- porucha poštového servera a okrem toho to admin zmrvil a záloha dát sa nedá plne obnoviť = Váš mailbox je nenávratne preč
- v serverovni alebo kde máte servre prasklo nejaké potrubie a zaplavila Vám to tam voda
- niekto odošle maximálne nevhodný email pod Vašou adresou odosielateľa napríklad strategickému zákazníkovi
...
Ak nepočítam firmy a inštitúcie s veľkým F a I, koľko firiem je už dnes plne odkázaných na IT, alebo ich biznis visí na tom, či im, myslené obrazne "nesadne vrana" na anténu?

Čo sa odolnosti voči poruchám systémov ako Google a podobne týka ... áno, môže dôjsť k výpadkom, ale tá pravdepodobnosť je menšia ako to, že Vám zlyhá Váš lokálny IT systém, ktorý používate a ak vypadne internetové pripojenie ako také, môžete mať buď záložné, alebo ísť do internetovej kaviarne. V prípade plne lokálne umiestneného biznisu ste bez internetu aj tak mŕtvi. O prípadnej strate vybraných dát nehovoriac.
Apropo, kedy naposledy ste mali v práci nejaký seriózny výpadok internetových služieb?

Čo sa bezpečnosti týka. Prečo si myslíte, že vo firme kde pracujete nemá partia IT administrátorov a šéfovia prístup k Vašim osobným dátam? Kde máte tú istotu, že medzi X poštovými serverami, ktoré sú na ceste od Vás k príjemcovi, nie je jeden, ktorý spravuje admin, ktorého podplatila Vaša konkurencia, ktorá si takto pekne sníma čo si to píšete? Prečo si myslíte že vášmu webhostingovému poskytovateľovi, kde máte svoj web, ktorý je alfa a omega Vášho biznisu, nemôže zhorieť serverovňa? Prečo si myslíte že aj keď mu zhorí, ma aj (funkčný) plán "B"? Prečo si myslíte, že Vaše údaje v banke sú bezpečné? A prečo si myslíte, že by na tom Google mal byť, čo do bezpečnosti a dostupnosti, horšie?

Zdroj: sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára